JeepForum.cz
545RFE oddělení 4. a 5. rychlosti - Verze k tisku

+- JeepForum.cz (https://jeepforum.cz)
+-- Fórum: JeepTech - Modely (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Fórum: WJ / WG - Grand Cherokee 1999-2004 (/forumdisplay.php?fid=96)
+---- Fórum: WJ / WG - Dotazy a ostatní, zatím nezařazené (/forumdisplay.php?fid=103)
+---- Téma: 545RFE oddělení 4. a 5. rychlosti (/showthread.php?tid=1277)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


RE: 545RFE oddělení 4. a 5. rychlosti - crusader - 25-09-2012 08:14 AM

(25-09-2012 06:59 AM)Harley napsal(a):  Taky se nikde nepíše,že při deceleraci je sepnutá lockupová spojka. U Jeepů,se kterejma sem jezdil,nikdy takový režim nebyl.Prostě se v jakýkoliv rychlosti pustil plynovej pedál a spojka se rozepla. Bylo i cítit brždění motorem když nebyl zařazen rychloběh ale to díky zpětnýmu unášení přes měnič,jak píše Ninetyone.

Brždění přez zpětný unášení to dělá na zařazenou 3 (je tam cítit rozdíl při ubrání plynu proti jízdě na D), nicméně na 1-2 je to takový kopanec a otáčky při každým podřazení tak vylítnou, že není možné aby to bylo jen zpětným unášením. Může si to každej vyzkoušet, jak se chová auto při jízdě z kopce na první dva kvalty v poloze voliče 3 a v poloze voliče 1-2. Je to nebe a dudy. V poloze 3 se to na rychlosti 1 a 2 chová jako každej jinej automat, v poloze 1-2 to jak na dvojku tak na jedničku silně brzdí motorem.


RE: 545RFE oddělení 4. a 5. rychlosti - Harley - 25-09-2012 08:20 AM

(25-09-2012 08:04 AM)crusader napsal(a):  
(25-09-2012 01:24 AM)ninetyone napsal(a):  ...mimochodem zadny menic nema uvnitr spojku lockupu, to je vzdy vne menice pres hridele...

Mýlíš se, opět viz servisní manuál strany 21-225 a 21-226:

Já teda taky spojku lock upu ještě neviděl mimo měnič


RE: 545RFE oddělení 4. a 5. rychlosti - Harley - 25-09-2012 08:26 AM

(25-09-2012 08:14 AM)crusader napsal(a):  
(25-09-2012 06:59 AM)Harley napsal(a):  Taky se nikde nepíše,že při deceleraci je sepnutá lockupová spojka. U Jeepů,se kterejma sem jezdil,nikdy takový režim nebyl.Prostě se v jakýkoliv rychlosti pustil plynovej pedál a spojka se rozepla. Bylo i cítit brždění motorem když nebyl zařazen rychloběh ale to díky zpětnýmu unášení přes měnič,jak píše Ninetyone.

Brždění přez zpětný unášení to dělá na zařazenou 3 (je tam cítit rozdíl při ubrání plynu proti jízdě na D), nicméně na 1-2 je to takový kopanec a otáčky při každým podřazení tak vylítnou, že není možné aby to bylo jen zpětným unášením. Může si to každej vyzkoušet, jak se chová auto při jízdě z kopce na první dva kvalty v poloze voliče 3 a v poloze voliče 1-2. Je to nebe a dudy. V poloze 3 se to na rychlosti 1 a 2 chová jako každej jinej automat, v poloze 1-2 to jak na dvojku tak na jedničku silně brzdí motorem.

No ap řesně kvůli tomu se dělá rozdělení "1-2" protože je to takovej kopanec,protože tam zkočí jednička a ta brzdí motorem na plno ale né přes zamčený měnič. Takhle nefunguje žádnej automat aby při podřazení nechal spojku seplou. I když podřazuje dolů ve vyšších kvaltech a pak je v nižším stav,že může bejt spojka seplá,tak během řazení se vždy na chvíly rozepne.Stejně jako je to u manuálů.
Lock up se musí vždy rozepnout při dotyku na brzdu a tak když podřazuješ,tak často i do toho brzdíš ,přesto je tam ta velká decelerační síla,jak to brzdí motorem.A jestli je sešláplá brzda,tak musí bejt rozeplej měnič.Na jedničku se u AW4 měnič nezamkne ani tím přídavným tlačítkem.Konstrukce převodovky to neumožňuje.
Prostě to brždění co cítíš je jen unášením přes měnič,né přes seplou spojku.


RE: 545RFE oddělení 4. a 5. rychlosti - Harley - 25-09-2012 09:31 AM

"torque converter switch"
http://go.jeep-xj.info/HowtoAutoSwitch.htm


RE: 545RFE oddělení 4. a 5. rychlosti - crusader - 25-09-2012 09:35 AM

Teď jsem se byl schválně projet, abych mohl napsat skutečné stavy, jak to podřazuje, takže.

1. Při jízdě na 3 spíná měnič lockup zhruba v rychlosti 60 km/h. A od té doby jsou otáčky přímo úměrné rychlosti. Když v rychlosti do cca 80km/h (otáčky cca 2000) dám na voliči 1-2, automat podřadí na DVOJKU, otáčky vyletí na 4200 a intenzivně brzdí motorem. V rychlosti cca 40 km/h a otáčkách 1100 tam hodí JEDNIČKU (otáčky houpnou na cca 2500) a dále dobržďuje.

2. V rychlostech nad 90-100 km/h, při jízdě na 3 při posunutí voliče na 1-2 nejprve začne brzdit motorem (vypne vstřikování a nerozpíná měnič!) (otáčky jsou stejné jako jízda na 3 v dané rychlosti) a teprve zhruba kolem těch 80-90km/h tam šupne dvojku a dále je to stejné jako v bodu 1.

3. Při rychlosti > cca 120 km/h a jízdě na D, se zamknutým měničem, otáčky cca 2400 po zařazení polohy 1-2 automat zařadí trojku a otáčky stoupnou na cca 3200 (odpovídají otáčkám ve stejné rychlosti na 3 se zamklým měničem při běžné jízdě). Po snížení rychlosti na cca 80-90 se dále chová dle bodu 2.

Takže suma sumárum - nebudu už zde dále řešit, kdy převodovka při brždění motorem spíná a nespíná lockup měniče (minimálně na tu 3 při brždění měnič nerozpíná, neboť otáčky motoru jsou v tomto režimu decelerace naprosto shodné jak při běžné jízdě se zamknutým měničem). Mě stačí, že to brzdí tak jak má (intenzivně).

Navíc OPRAVDU to nikdy neřadí z trojky rovnou na jedničku, ale hezky postupně 3>2>1.

Empiricky vyzkoušeno a otestováno dnes, 25/9/2012 v 10:00 hod.


RE: 545RFE oddělení 4. a 5. rychlosti - Harley - 25-09-2012 09:50 AM

Tak to seš jedinej na světě,kterýmu to při deceleraci nerozepne měnič. Proč na to existují ty předělávky a nejen amaterský ale i profi od firem?


RE: 545RFE oddělení 4. a 5. rychlosti - crusader - 25-09-2012 10:00 AM

Asi mám nějakou spešl IEBV verzi (Improved Engine Braking Version) auta Chehták. Ale vážně, chová se to tak jak jsem výše uvedl. Nemůžu přesně říct jestli je měnič zamčený při všech těch stavech co jsem popsal (minimálně při samotném okamžiku podřazení to lockup určitě vypíná, jak jsi správně napsal), ale na tu 3 to při brzdění motorem má stejný otáčky jako při jízdě s lockupem. Kdyby tam byl prokluz, tak to poznám.

Až budu mít dlouhou chvíli, napíchnu se na kabeláž automatky na solenoid ovládající lock-up (je to tuším solenoid č.3). A provedu exaktnější měření.

Jinak dle mě se ty předělávky dělají hlavně proto, abys nebyl omezenej "logikou" software převodovky (která dokáže být občas pěkně nelogická Chehták) ale mohl sis řídit lockup i řazení sám, dle situace, v jaké se vozidlo nachází (to jednotka nikdy nemůže přesně vědět, jen člověk vidí kudy zrovna jede/pojede a může dle toho efektivněji využít řazení i lockup). Sám bych to využil také - u již zmiňovaného sjíždění serpentin s vracečkami by se hodila na tvrdo zařazená 2 a zamklý měnič. V současném stavu musím v serpentinách (při jízdě dolů) furt šmrdlat mezi polohami 1-2 a 3, aby se auto chovalo jak chci. (A nebo jet na 3 a trýznit brzdy.)


RE: 545RFE oddělení 4. a 5. rychlosti - TenCoOdesel2 - 25-09-2012 10:17 AM

co je moje velká výhoda, že Vám vůbec nerozumím a tak jsem klidnej...teda do té doby dokut nic nesvítí a neblikáChehták


RE: 545RFE oddělení 4. a 5. rychlosti - Pelany - 25-09-2012 10:51 AM

Jak je to tedy s tou volnoběžkou? Ta tam také je? Potom to tedy nemůže bez lockupu vůbec brzdit motorem, při ubrání plynu okamžitě klesnou otáčky apod...?


RE: 545RFE oddělení 4. a 5. rychlosti - crusader - 25-09-2012 10:58 AM

Je tam, ale co jsem pochopil ze servisního manuálu, neslouží k pohonu hřídele převodovky (v tom jsem měl předtím trochu zmatek), ale pouze k pohonu olejového čerpadla statoru:
Edit - tady jsem to napsal zmatečně, chybný text výše jsem přeškrknul, správně má být že volnoběžka je hnaná, stejně jako čerpadlo, ze společného hřídele který je spojen s tělesem měniče.
[attachment=3260]