JeepForum.cz
LED autožárovky - Verze k tisku

+- JeepForum.cz (https://jeepforum.cz)
+-- Fórum: JeepTech - Obecně (/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Fórum: JTO - Elektro-Audio-Video-Navi-CB (/forumdisplay.php?fid=31)
+--- Téma: LED autožárovky (/showthread.php?tid=533)



RE: LED autožárovky - Harley - 16-02-2012 10:47 PM

No,takhle podobně to směřuje u mě. Zkoušel jsem to s halogenovejma H11,H7 a pod.,udělal by se nějaká redukce na patici,to by nebyl problém.Mají 55 a i víc W,svítily zkušebně hezky ale hrozně hřejou a to bych se bál aby se nezkroutily světlomety.Hlavně u mlhovky,která je rozsvícená delší dobu.
Nicméně,ten vzhled aby oba světlomety byly ve vypnutým stavu stejný,by to neřešilo.


RE: LED autožárovky - Pelany - 17-02-2012 08:15 AM

To bude asi problém. Podle mě bude asi jediným řešením tam dát zkrátka obě dvě bílý, a do rezervy červený...

A nebo možná takový divný řešení - dodělat si tam někde nějakej jednoduchej držák na mlhovku, a tu vozit sebou a když je mlha tak jí tam nacvaknout a je to. Když si vemu, kolikrát jsem to potřevoval...


RE: LED autožárovky - crusader - 17-02-2012 09:16 AM

Tak na nahrazení osvětlení auta LED se taky delší dobu chystám (vlažně) a zatím sbírám informace, které jsou leckdy protichůdné...

Ale z toho co jsem zatím zjistil je celkem jasné, že do důležitých světel - tj blinkry a brzdové, musí přijít supervýkoné a kvalitní LED, což není momentálně nejlevnější záležitost.

Když si to spočítám po finanční stránce, a vezmu v potaz, že za 4 roky provozu auta jsem musel měnit pouze jednu prasklou žárovku (v třetím brzdovém) za cca 25,-Kč, tak mě to popravdě moc do LED netlačí...

Kde budu pravděpodovně měnit žárovky za LED je vnitřní osvětlení, abych si mohl večer uvnitř posvítit na delší dobu s minimálním dopadem na baterku, ale co se týče vnějšího osvětlení, tak asi zatím ještě počkám...


RE: LED autožárovky - Harley - 17-02-2012 09:17 AM

valim_se_smichyvalim_se_smichy
Mlhovku,tam mám,jen kvůli sobě,né úřadům.Kdyby tam v DE nenatáhli na ní dráty a vypínač,tak jí tam nemám vůbec. Když užb tam je,tak né teda takhle kokotsky.Tak už tam kdysi bylable_ju


RE: LED autožárovky - Harley - 17-02-2012 09:22 AM

A máš nějakej tip na ty "super-výkoný" ? Já hledal to nejlepší ale všude je ta samá nabídka.Konkrétně patice BA15S byla nejvíc 60 LED na "žárovce" .Byla i to nejdražší v nabídce. Ale furt to nahrazuje běžnou 21W .

A ještě dotaz. Ve vnitřním osvětlení ,když dám LED,budou stmívat jako obyčejný žárovky? Má LED tuhle vlastnost?


RE: LED autožárovky - crusader - 17-02-2012 09:36 AM

Super výkonný mají právě naopak většinou malej počet výkonných (1W nebo 3W) diod a jsou drahý jako prase. Přesnej tip nemám, protože trh se zatím stále vyvíjí.

Co se týče "stmívání", tak tam na tom jsou LED dost blbě, zdaleka to u nich není tak jako u žárovek. Tzn. stmívání funguje blbě. (Není lineární) Navíc do moderních aut, který si kontrolujou okruhy (nevím, jestli to už má i JK) se musí dávat LED s přidaným odporem, aby auto neřvalo, že má někde spálenou žárovku. Ale tím se absolutně degraduje jedna z výhod LED - nízký odběr, protože ten přidaný odpor (dle ohmova zákona) "protopí" tolik, kolik zbývá do odběru co měla předtím žárovka - tzn. vyměňovat v tomto případě za LED jen kvůli snížení odběru je blbost. (U XJ tomu tak naštěstí není, tam se můžou v klidu vrznout obyčejné LED). Takže u těchto moderních aut zbývá už jen "zvýšená životnost" LED, ale jak jsem řekl, kolikrát vyměňujete žárovky? Vyplatí se to?


RE: LED autožárovky - Harley - 17-02-2012 09:41 AM

Já na to mám stejnej názor jako Ty..A dál se mi utvrzuju,jak do toho víc pronikám. Přesně to měl bejt i můj další dotaz,jakou má logiku dávat led LED s předřazeným odporem. Jak sem lajcky uvažoval,tak mi přišlo,že kvůli spotřebě to je k ničemu,když ten odpor musí "spálit" ten přebytečnej proud aby to zpětně nehodilo chybu.
JK toho má hodně kontrolovanýho ale ze světel jen blinkrovej okruh.Vnitřní osvětlení asi ne ale je tam stmívání a to jak sem si myslel,by nefungovalo.


RE: LED autožárovky - Harley - 17-02-2012 09:46 AM

Jak jsem pochopil,tak tohle jsou běžný LED:
http://www.stualarm.cz/produkt/95100-led-zarovka-12v-s-patici-ba-15s-bila-19led/

a tohle ty výkoný,SMD-LED
http://www.stualarm.cz/produkt/95110-led-zarovka-12v-s-patici-ba-15s-bila-60led/1smd/


RE: LED autožárovky - crusader - 17-02-2012 10:11 AM

Ne, SMD nemá z výkonem nic společného - znamená jen jedno, že je to elektronická součástka (v našem případě LED) bez klasických dlouhých nožiček, tj. pro povrchovou montáž.

SMD = Surface Mount Device - součástka pro povrchovou montáž na plošné spoje.

Příklad:
Klasický integrovaný obvod pro vrtané plošné spoje:

[Obrázky: 397px-DIL16_Blank.svg.png]

Ten samý obvod ve verzi SMD:
[Obrázky: 160-16-SMD.jpg]

SMD LED jsou většinou čtvercové a můžou v jednom čipu mít až tři přechody (tj tři "svítivý místa") - v takovým případě má ten čtvereček šest vývodů (tři a tři po stranách)

Tou výkonnou led jsem myslel to, když je v "žárovce" jen jedna až pět supervýkonných LED, např:

http://www.stualarm.cz/produkt/95117-led-zarovka-12v-s-patici-ba-15s-bila-4led/ (tahle má např 4x 1W LED)


RE: LED autožárovky - Harley - 17-02-2012 10:18 AM

Aha! No ale tyhle jsou třeba pro můj účel k ničemu.Já potřebuju žárovku co svítí do stran a by šlo světlo přes parabolu a né jen ze středu žárovky.