Vytvořit nový účet
x

Přihlašte se:

Uživatelské jméno:

Heslo:
 

nebo Vytvořit nový účet

  Zapomenuté heslo?



Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Samonosná kastle na rámu
Autor Zpráva
Harley Offline
Pražák

Příspěvků: 26 023
Připojen(a): 25-11-2011
Přidat uživateli hodnocení 72
Příspěvek: #1
Samonosná kastle na rámu
Jeep Cherokee XJ a později pak i Grand ZJ,WJ a další novější modely nemají klasickej rám pod karoseríí jako to mají jejich konkurenti.To je pravda ale pravda už není,když někdo říká,že nemají rám vůbec a jsou jen čistá,samonosná karoserie. Ano,mají samonosnou kastli ale ta je posazená a přivařená k rámu.Ten není ani integrovaný,je čistě a viditelně pod kastlí. Ten samozřejmě nemá sám o sobě takovou tloušku a pevnost,jako klasická rámová konstrukce ale pevnost celýho tohohle uskupení je získána právě ve spojení se samonosnou kastlí.
První v oblasti offroadů s tím přišla ruská Niva.Po ní,v 84 roce Jeep u jejich prvního SUV Cherokee XJ. Důvodem k této konstrukci je znatelně nižší váha celého šasí ,mnohem větší deformační zóny,který auto s rámem v podstatě nemá a v neposlední řadě i nižší výrobní náklady.Neodiskutovatelný jsou lepší deformační zóny a lepší ochrana posádky.
Samozřejmě to má i svoje zápory. První a podstatnej u většiny lidí je morální ale po technický stránce je jasný,že tahle konstrukce nemá takovou pevnost při menších nárazech, a krut se přenáší přímo do kastle a je viditelnější. Sice auto s rámem se taky kroutí,tam se kroutí ale nezávisle na sobě rám a kastle což je pro obě části příznivější a tolik se vzájemě neovlivňují.a poslední,co mě napadá,je nižší nosnost.
Lidi si myslí,že je buď jen černá a bílá a samonosná nebo jen rámová konstrukce. Jenže každej typ má ještě několik variant nebo podskupin a odborný označení se má takto:

Samonosné karoserie se dělí podle konstrukce:
ca)Rámová karoserie- je samonosná karoserie s vestavěným rámem,s nímž tvoří nedělitelný celek;
cb)Skořepinová karoserie- je samonosná karoserie vytvořená ve svém celku jako nosník,tj.bez nosné kostry;
cc)Panelová karoserie- je samonosná karoserie,jejíž stěny jsou tvořeny z částí(panelů)buď vhodně spojených a tvořících nosný celek,nebo připevněných(zpravidla odnímatelně) k nosné nebo polonosné kostře - panelová karoserie skeletová.

To je výnatek s učebnice pro automechaniky a jak je vidět,tak konstrukce,co používá Jeep je bod "ca"-rámová karoserie.

krom toho,že se stačí od auto kouknou a pod celým autem je viditelný rám,tak sem dám několik obrázků pro představu.

Tohle je z originál z dílenskýho manuálu. Jsou to rozměry rámu který je pod cherokee. je to ze sekce Body,kde jsou postupy pro opravu šasí.

   

takhle to vypadá v karoserii:

   


Pick-upová varianata Cherokee, Comanche MJ,má ten rám na pevno pod budkou ale korba je na něm našroubovaná. Ta otevřená část pod korbou je ale na rozdíl od XJ uzavřená do obdelníkovýho profilu. U XJ je rám profili "U" neboť horní stěnu tvoří podlaha kastle. XJ nemá propojenou zadní část rámu příčníkem "X" ale jen jednoduše šikmo na příč jedním příčníkem a kones obvodu rámu je uzavřen kolmým příčníkem.Jinak je vše schodný.

   


.jpg  MJ_naked_1_small.jpg (Velikost: 9,76 KB / Stažení: 236)


.jpg  MJ_naked_2_small.jpg (Velikost: 10,48 KB / Stažení: 229)

07 Jeep Wrangler JK Unlimited X 3,8 V6-automat-2,5" lift-33" BFG A/T, 4.88, Selec Trac, AEV hood,Flowmaster50. 1J4GA39117L105111

http://www.profiperform.cz
https://www.facebook.com/profiperformpraha/

https://www.nova434.cz
(Tento příspěvek byl naposledy změněn: 07-03-2013 10:29 AM od Harley.)
07-03-2013 10:15 AM
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
standa.t Offline
JFcz-Používá247

Příspěvků: 20 169
Připojen(a): 27-11-2011
Přidat uživateli hodnocení 90
Příspěvek: #2
RE: Samonosná kastle na rámu
a teď můžete mudrovat, jestli je to skořepina, nebo to má integrovanej rám, nebo kam to podle učebnic zařadit Chehták . Z hlediska výroby , z hlediska uživatele a z hlediska servisu je to svařenec z ocelových výlisků, bez ohledu na to, jak to pojmenuje inženýr z fakulty


Přiložené soubory Miniatury
       

byli jsme a budem
...
...jdu svou vlastní cestou a k tomu mi dopomáhej... ...třeba JEEP ...

www.ttuning.cz
(Tento příspěvek byl naposledy změněn: 09-03-2013 03:36 PM od standa.t.)
09-03-2013 10:55 AM
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
crusader Offline
Rytíř templu

Příspěvků: 1 725
Připojen(a): 01-12-2011
Přidat uživateli hodnocení 14
Příspěvek: #3
RE: Samonosná kastle na rámu
2 standa - ty prostě nepřestaneš prudit, že? Ukaž mi na tom tvým nákrese, jak z toho auta udělat pickupa s korbou tak, (jak z toho XJ na příspěvku výše), při zachování pouze rámu...
09-03-2013 02:14 PM
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
standa.t Offline
JFcz-Používá247

Příspěvků: 20 169
Připojen(a): 27-11-2011
Přidat uživateli hodnocení 90
Příspěvek: #4
RE: Samonosná kastle na rámu
(09-03-2013 02:14 PM)crusader napsal(a):  2 standa - ty prostě nepřestaneš prudit, že? Ukaž mi na tom tvým nákrese, jak z toho auta udělat pickupa s korbou tak, (jak z toho XJ na příspěvku výše), při zachování pouze rámu...

jestli tě to prudí, tak to nečti a nereaguj na to, já taky nediskutuju o tématech, kterým nerozumím. Přečti si tenhle článek hlavně první větu ve druhým odstavci http://www.novinky.cz/auto/294237-jeep-c...rukce.html pak si přečti tuhle diskusi http://www.jeepforum.cz/showthread.php?t...3#pid50183 pak se podívej znova na můj příspěvek tady nahoře a snad ti to dojde, co jsem měl na mysli. Ačkoliv jsem zmíněnou učebnici pro automechaniky z 80.let nečet, tak mě karosařina přes deset let živí. Nedělám to, že bych nic jinýho neuměl, dělám to , protože mně to baví Z_smoke
...
jináč u Commanche končí uniframe zároveň s kabinou, ten rám, co je pod korbou pokračuje zezadu až pod kabinu až k úchytům spodních ramen a je přivařenej k původnímu uniframe. Takže pokud bych dělal pickupa z audiny, udělal bych to podobně, vyztužil bych ještě tunel zadní čelo kabiny

byli jsme a budem
...
...jdu svou vlastní cestou a k tomu mi dopomáhej... ...třeba JEEP ...

www.ttuning.cz
(Tento příspěvek byl naposledy změněn: 09-03-2013 03:36 PM od standa.t.)
09-03-2013 03:12 PM
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
ninetyone Offline
www.ivcrn.cz

Příspěvků: 5 670
Připojen(a): 16-09-2012
Přidat uživateli hodnocení 13
Příspěvek: #5
RE: Samonosná kastle na rámu
(07-03-2013 10:15 AM)Harley napsal(a):  ... První a podstatnej u většiny lidí je morální ale po technický stránce je jasný,že tahle konstrukce nemá takovou pevnost ...
jo, pro me je to dost podstatny a mam z toho trauma. lec co naplat, kdyz jedinej jeep s ramem je wrangler series. utesuju se aspon tim, ze krome poradnyho americkyho podvozku a narazniku, zbytek tak nejak to vozidlo splnuje -- motoricky, pohonem i vybavou.

88 Lincoln Town Car • 91 Mercury Grand Marquis • 90 Lincoln Town Car • Big V8 Luxury • RIP

02 Audi A8 • 07 Subaru B9 • 97 Jeep ZJ • 00 Renault Clio • Compact Daily

***Mr. Nobody***
09-03-2013 04:06 PM
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
standa.t Offline
JFcz-Používá247

Příspěvků: 20 169
Připojen(a): 27-11-2011
Přidat uživateli hodnocení 90
Příspěvek: #6
RE: Samonosná kastle na rámu
(09-03-2013 04:06 PM)ninetyone napsal(a):  
(07-03-2013 10:15 AM)Harley napsal(a):  ... První a podstatnej u většiny lidí je morální ale po technický stránce je jasný,že tahle konstrukce nemá takovou pevnost ...
jo, pro me je to dost podstatny a mam z toho trauma. lec co naplat, kdyz jedinej jeep s ramem je wrangler series. utesuju se aspon tim, ze krome poradnyho americkyho podvozku a narazniku, zbytek tak nejak to vozidlo splnuje -- motoricky, pohonem i vybavou.

auto s rámem máš tady Chehták zajímavý je, že když u toho povolíš přední blatníky, auto se ohne jako rohlík, což teda mě jen utvrzuje v mým názoru na rámový auta.


Přiložené soubory Miniatury
       

byli jsme a budem
...
...jdu svou vlastní cestou a k tomu mi dopomáhej... ...třeba JEEP ...

www.ttuning.cz
09-03-2013 04:20 PM
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
ninetyone Offline
www.ivcrn.cz

Příspěvků: 5 670
Připojen(a): 16-09-2012
Přidat uživateli hodnocení 13
Příspěvek: #7
RE: Samonosná kastle na rámu
jsem onehda videl na truck trialu V3Sku a vona se kroutila Zdůrazňovač nee delam si srandu Chehták kdyz jde o krouceni ramu, tak se nekrouti jenom Tatra Zákeřníček

jinak ale ram je jediny reseni pro velky tezky auta, predstav si RAMku nebo Excursion bez ramu Nevěřícník

jak se krouti ten tvuj TC nevim ale tydle novy ani nemaj narazniky (za ktery by se auto zvedalo) jinak obecne ramova konstrukce je pevnejsi nez bez ramu

88 Lincoln Town Car • 91 Mercury Grand Marquis • 90 Lincoln Town Car • Big V8 Luxury • RIP

02 Audi A8 • 07 Subaru B9 • 97 Jeep ZJ • 00 Renault Clio • Compact Daily

***Mr. Nobody***
09-03-2013 05:03 PM
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
TANK Offline
JFcz-Používá247

Příspěvků: 1 165
Připojen(a): 05-12-2011
Přidat uživateli hodnocení 4
Příspěvek: #8
RE: Samonosná kastle na rámu
(09-03-2013 05:03 PM)ninetyone napsal(a):  jsem onehda videl na truck trialu V3Sku a vona se kroutila Zdůrazňovač nee delam si srandu Chehták kdyz jde o krouceni ramu, tak se nekrouti jenom Tatra Zákeřníček

jinak ale ram je jediny reseni pro velky tezky auta, predstav si RAMku nebo Excursion bez ramu Nevěřícník

jak se krouti ten tvuj TC nevim ale tydle novy ani nemaj narazniky (za ktery by se auto zvedalo) jinak obecne ramova konstrukce je pevnejsi nez bez ramu

Se neboj, ta trubka na Tatře se taky kroutí valim_se_smichy valim_se_smichy
Dával jsem odkaz, Harley to vysvětloval a odkazoval do úmoru, ale se Standou nehnem, no až ho potkáme tak ho ožerem a on nám to odkejve nebo nám dá počuni valim_se_smichy
09-03-2013 05:23 PM
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
standa.t Offline
JFcz-Používá247

Příspěvků: 20 169
Připojen(a): 27-11-2011
Přidat uživateli hodnocení 90
Příspěvek: #9
RE: Samonosná kastle na rámu
(09-03-2013 05:03 PM)ninetyone napsal(a):  jsem onehda videl na truck trialu V3Sku a vona se kroutila Zdůrazňovač nee delam si srandu Chehták kdyz jde o krouceni ramu, tak se nekrouti jenom Tatra Zákeřníček

jinak ale ram je jediny reseni pro velky tezky auta, predstav si RAMku nebo Excursion bez ramu Nevěřícník

jak se krouti ten tvuj TC nevim ale tydle novy ani nemaj narazniky (za ktery by se auto zvedalo) jinak obecne ramova konstrukce je pevnejsi nez bez ramu

vejtřaska se údajně kroutí schválně Chehták ono to ale ani jinak nejde, žebřinovej rám se kroutí už z principu. Ramka je náklaďák, že jo a Excursion je taky postavenej na nějakým pickupu, tam to má svý důvody

byli jsme a budem
...
...jdu svou vlastní cestou a k tomu mi dopomáhej... ...třeba JEEP ...

www.ttuning.cz
09-03-2013 05:25 PM
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
standa.t Offline
JFcz-Používá247

Příspěvků: 20 169
Připojen(a): 27-11-2011
Přidat uživateli hodnocení 90
Příspěvek: #10
RE: Samonosná kastle na rámu
(09-03-2013 05:23 PM)TANK napsal(a):  
(09-03-2013 05:03 PM)ninetyone napsal(a):  jsem onehda videl na truck trialu V3Sku a vona se kroutila Zdůrazňovač nee delam si srandu Chehták kdyz jde o krouceni ramu, tak se nekrouti jenom Tatra Zákeřníček

jinak ale ram je jediny reseni pro velky tezky auta, predstav si RAMku nebo Excursion bez ramu Nevěřícník

jak se krouti ten tvuj TC nevim ale tydle novy ani nemaj narazniky (za ktery by se auto zvedalo) jinak obecne ramova konstrukce je pevnejsi nez bez ramu

Se neboj, ta trubka na Tatře se taky kroutí valim_se_smichy valim_se_smichy
Dával jsem odkaz, Harley to vysvětloval a odkazoval do úmoru, ale se Standou nehnem, no až ho potkáme tak ho ožerem a on nám to odkejve nebo nám dá počuni valim_se_smichy

co máš furt naholou Chehták bych řekl, že se hádáme jeden o voze a druhej o koze, jediný co jsem řekl, že samonosný kastle nemá smysl dál dělit podle starý učebnice, protože doba už je jinde a je to všechno kombinace různých řešení viz. obrázky nahoře Mrkálek
...
ten odkaz už http://www.kvm.tul.cz/katedra/ped/KDS2/K...0-%201.pdf dával i Harley, ale jednak tam stejně není nic úchvatnýho a druhak když pan Němeček tu práci tvořil, tak si mohl dát aspoň bacha, aby nekopíroval obrázky vzhůru nohama viz.úhlopříčkový rám, jestli podle tohodle se učej noví automechanici, tak pozdravpánbůh

byli jsme a budem
...
...jdu svou vlastní cestou a k tomu mi dopomáhej... ...třeba JEEP ...

www.ttuning.cz
(Tento příspěvek byl naposledy změněn: 09-03-2013 05:42 PM od standa.t.)
09-03-2013 05:30 PM
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 




Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)